הסבים ביקשו לקבל הסדרי ראיה על נכדם – מה קבע בית המשפט לענייני משפחה?

הסבים ביקשו הסדרי ראייה על נכדם

המאמר נכתב בשיתוף עם משרד עורכי דין לוסי מאיר

במקרה זה, בין ההורים יש מערכת יחסים קשה. כתוצאה מכך, הורי האב מצויים בנתק תקופה ארוכה מנכדם היקר. לכן, הסבים עתרו לבית המשפט לענייני משפחה, בבקשה להתיר להם לקיים הסדרי ראיה קבועים עם הנכדים. אין ספק כי זו בקשה חריגה, למרות שהפסיקה קבעה לא פעם כי סבים זכאים להסדרי ראיה עם נכדיהם. בכך עסק בית המשפט לענייני משפחה במסגרת תמש (חי') 49489-05-17.

נסיבות פסק הדין:

כאמור, ההורים מצויים בסכסוך מתמשך, דבר שמשפיע על ילדם המשותף, וגם על הסבים, שלא זוכים לראות את נכדם. מדובר בבקשה שהוגשה על ידי הורי האב, להסדרי ראיה עם הקטין. במסגרת התיק, בית המשפט הורה לעובדת סוציאלית, לבחון את הסבים ואת הקשר שלהם עם הנכד. מחוות הדעת של העובדה הסוציאלית, עלה בבירור, כי מדובר בסבים חמים, שרוצים בקשר עם הקטין, וכן זו טובת הקטין, שהם יהיו עמו בקשר. כמו כן, העובדת הסוציאלית המליצה על מפגשים במרכז הקשר. בהמשך לכך, האם לא שיתפה פעולה, ולא תואמו מפגשים. האם התנגדה בנחרצות לקשר עם הסבים, ואף טענה בפני העובדת הסוציאלית, כי היא מתכוונת לערער על החלטות הביניים של בית המשפט, שהורו על מפגשים במרכז הקשר.

בשלב מסוים, האם החלה לשתף פעולה, והעובדה הסוציאלית דיווחה לבית המשפט כי התקיימו למעלה מעשרים מפגשים מוצלחים, וניכר היה רצון טוב לקיים קשר רציף. בהתאם, התבקשה תוכנית להידוק הדרגתי של הקשר עם הסבים.

התברר שבעקבות משבר הקורונה, האם הפסיקה את המפגשים, והסבים טענו שכל ניסיון שלהם לתאם מפגשים, לא צלח. לטענתם, התברר להם שהאם לא התכוונה לאפשר להם לארח את נכדם בבית, אלא רק במקומות ציבוריים. הסבים גם טענו, שהאם הודיעה להם – כי בכל מקרה, היא לעולם לא תסמוך עליהם, ובוודאי לא ברמה של לאפשר להם לקחת את הקטין לביתם. הסבים ביקשו עתה מבית המשפט, לאפשר להם לארח את הנכד שלהם בביתם ולבשל לו בביתם, כמו כל סבא וסבתא נורמטיביים. עוד טענו הסבים, כי במשך כל הסכסוך הם לא נקטו עמדה, כיבדו את האם ולא התערבו בסכסוך בין ההורים, וכן עדכנו את האם על כל דבר שנעשה עם הקטין. עוד טענו, כי בכל פעם, כאשר דברים לא הסתדרו כפי שהאם רצתה, היא התנהגה כלפיהם בצורה מעליבה ולא מכבדת.

מנגד, האם דרשה לקבל את התיק הפסיכיאטרי של הסבתא, וכן טענה (בשפה בוטה מאוד – כלשון פסק הדין), שהיא אם הקטין, וזכותה לקבוע כיצד ינוהלו חייו עם הסביבה החיצונית. היא ביקשה שכל מפגש עם הסבים יהיה בנוכחותה ופיקוחה.
נציין כי ישנה סיבה נוספת לתביעה זו, שהיא המעבר של האם לאזור המרכז, כאשר הסבים מתגוררים באזור הצפון. דבר זה היקשה על קיום הקשר, עקב הרצון לארח את הקטין בבית הסבים מפעם לפעם.

הכרעת בית המשפט:

בית המשפט הביע צער על שבירת האמון והסכסוך המיותר, אך קבע כי יש להכריע בכל הנוגע לסכסוך בין הצדדים. בית המשפט השתכנע כי הסבים נהגו בצורה הגונה ותקינה כלפי האם וכלפי הקטין. מנגד, בית המשפט קבע כי דרישת הסבים שהקטין ישהה אצלם אחת לשבועיים, היא דבר לא סביר. משכך, קבע בית המשפט כי אחת לחודש הנכד ישהה אצל הסבים, במשך יום אחד, כאשר תהיה נקודת מפגש ספציפית במחלף קיסריה, אליה יובא הקטין על ידי האם בשעת בוקר, והסבים יחזירו אותו בשעת ערב.

בית המשפט אסר על הסבים להפגיש בין הקטין לאב, לאור הליכים אחרים שמתקיימים במקביל בין ההורים.

בעניין אירוח הקטין בבית הסבים, בית המשפט דחה את טענת האם, וקבע כי אין שום סיבה שלא לאפשר להם לארח אותו בביתם.

עוד קבע בית המשפט, כי אחת לחודש, הסבים יגיעו לאזור המרכז, כדי לפגוש את הקטין, או יערכו שיחת וידיאו עם הנכד (הסבים טענו כי עקב גילם, נסיעה לאזור המרכז היא דבר קשה, פיזית).

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם: